תמונת מופע: אופרה גורמה - התזמורת הקאמרית הישראלית והקשר הווקאלי וינה-תל אביב

אופרה גורמה - התזמורת הקאמרית הישראלית והקשר הווקאלי וינה-תל אביב

מוסיקה
אודיטוריום
שני, 27 יוני 2022 בשעה 20:30
מחיר 170 ₪

פרטי ההצגה

ערב של אופרה, שוקולד וקפה - התזמורת הקאמרית הישראלית וסולני אופרה מוינה ומתל אביב, בפניני אופרה קומית, ברוח חדשנית ורעננה.

פניני  הבארוק בכיכובם של  סולני אופרה מוינה-תל אביב והתזמורת הקאמרית הישראלית, בניצוחו של רתם ניר ובבימויה של רוזמרי דנצינגר.  
בתוכנית,  האופרה הקומית, "המשרתת הגבירה" מאת ג'ובאני בטיסטה פרגולזי  ו"קנטטת הקפה" מאת יוהאן סבסטיאן באך. 
ערב מוסיקלי ברוח חדשנית המשלב אופרה, סטפס ,ארוחה איטלקית שתוכן בזמן אמת במטבח שעל הבמה ובית קפה בו מתחממים העניינים והגרלת עוגות משובחות בסיום הקונצרט. 
 
"אופרה גורמה", מופע מוזיקאלי ייחודי בנימה קולינרית, יתקיים בין ה-1-27 ביוני ב-4 ערים ברחבי הארץ,  בכיכובם של סולני הקשר הווקאלי וינה-תל אביב והתזמורת הקאמרית הישראלית,  בניצוחו של רתם ניר ובבימויה של רוזמרי  דנצינגר.
בתוכנית הערב האופרה הקומית "המשרתת האדונית", מאת  ג'ובאני בטיסטטה פרגולזי, ו"קנטטת הקפה" מאת יוהאן סבסטיאן באך. בשתי היצירות מככבים משקאות עתירי קופאין שכבשו את אירופה בסערה, משקה השוקולד שהגיע ממרכז אמריקה והקפה שהגיע מהמזרח המוסלמי. 

השוקולד היה בתחילתו משקה שמזוהה עם החברה הגבוהה והבורגנות העולה. כבר באריה הראשונה של "המשרתת הגבירה",  מוזכר שיקוי השוקולד, כשאוברטו העשיר דורש במפגיע, כי המשקה יוגש לו בשעה קבועה. 
בעלילת "המשרתת האדונית",  סרפינה, המשרתת הצעירה של אוברטו שולטת על משק הבית  ועל חייו של אוברטו. היא מצווה על טבחי הבית להכין סעודת נישואין לה ולאוברטו. בעוד הטבחים והאופים עוסקים במלאכה, סרפינה מפעילה את קסמיה ואת תחבולותיה בעזרתו של המשרת וספונה כדי לשכנע את אוברטו לשאת אותה לאישה. ספוילר: זה מצליח! תהיה חתונה!

ארוחה איטלקית תוכן בזמן אמת במטבח שיוקם על הבמה.
סרפינה: אפרת אשכנזי, סופרן ,אוברטו: מארק אוליבייה אוטרלי, באס-בריטון, וספונה המשרת: יואל לנדסהוט, שחקן קומיקאי.

דרכו של הקפה אל פסגת הפופולאריות לא הייתה קלה. ב"קנטטת הקפה", מזועזע האב האדון שלנדיאן, מכך שבתו פוקדת את בתי הקפה. מתברר, שהבת  ליזי חשה את דופק התקופה, בעוד אביה נותר מאחור. כמו בכל דור גם בתקופת באך, בתחילת המאה ה-18 היה קיים פער דורות, וצעירים לעגו לזקנים בעלי הדעות המיושנות.
בעלילת "קנטטת הקפה" מתפרץ שלנדריאן הבורגני המכובד אל בית הקפה ומחפש את ליזי בתו. כל יום מתחמקת ליזי מהבית אל בית קפה סמוך לשתות קפה, משקה חדש ואופנתי. בעיני אביה, זוהי הפקרות בלתי נסלחת, שאישה צעירה יוצאת לבדה לבית הקפה וצורכת את המשקה המעורר, הייצרי והממכר. הוא תופס את ליזי בדיוק ברגע שהמלצר עומד למזוג לה כוס קפה. שלנדריאן עושה סקנדל לעיני אורחי בית הקפה. הוא מאיים על בתו ומזהיר אותה שעם התנהגות שכזאת היא לעולם לא תמצא לה חתן. הוא אינו יודע שהחתן המיועד  נמצא במקום, הוא לא אחר מאשר הבעלים  של בית הקפה.
ליזי: יבגניה דושינה, סופרן; שלנדריאן: מארק אוליבייה אוטרלי באס-בריטון; המספר/עיתונאי: מוסה נקונה/אושר סבג, טנור; גברת שלנדריאן: אפרת אשכנזי; בעל בית הקפה: יואל לנדסהוט.
מנצח: רתם ניר
במאית: רוזמרי דנציגר
כוריאוגרף: יצחק בן מאיר    
ג'ובאני בטיסטה פֶרְגוֹלֶזִי ( 1736-1710 )
האופרה הקומית "המשרתת הגבירה" | ליברית: גֶ'נָרוֹ פֶדֶרִיקוֹ
יוהאן סבסטיאן באך ( 1750-1685 )
"קנטטת הקפה" רי"ב 211 . ליברית: כריסטיאן פרידריך הֶנְרִיצִי (פִּיקַנדֶר)
פרשת שיגרת יומם הבלתי רגילה של ראשוני המתיישבים בעמק. עלילה פתלתלה, מלאת הומור, החושפת בפנינו אט אט סוד משפחתי כמוס.
האמנים:
רתם ניר--מנצח:

נולד בישראל. זכה בתחרויות הניצוח ״שרביט הזהב״ (בשיתוף בית הספר למוסיקה על שם בוכמן מהטה והתזמורת הסימפונית חיפה) וב״חממת המנצחים״ של התזמורת הקאמרית הישראלית. משמש כיום כנגן בסון משנה לראשון בתזמורת האופרה, התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון ובמקביל הינו עוזר מנצח בתזמורת הקאמרית הישראלית. ניצח על מיטב התזמורות הישראליות כולל התזמורת הפילהרמונית הישראלית, התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, התזמורת הקאמרית הישראלית, הקאמרטה הישראלית ירושלים, סימפונט רעננה, התזמורת הקאמרית הקיבוצית והתזמורת הסימפונית חיפה. את חינוכו המוסיקלי רכש בקונסרבטוריון נס ציונה, וסיים בהצטיינות את לימודיו בתיכון הארצי לאמנויות על שם תלמה ילין. בצה״ל שירת במעמד מוסיקאי מצטיין כמעבד לרביעיות כלי קשת ותוך כדי כך למד בבית הספר הגבוה למוסיקה על שם בוכמן מהטה הן ניצוח בכיתתו של יואב תלמי והן נגינה בבסון בכיתתו של דניאל מזעקי. במסגרת לימודיו השתתף בכיתות אמן בניצוח עם המנצחים אוסמו ואנסקה ואיבן פישר. זו הופעתו הראשונה כמנצח באופרה הישראלית.

רוזמרי דנציגר—במאית: 
זמרת אופרה ילידת קופנהגן, החלה את לימודי הזמרה באקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים והשלימה אותם ב  Hartt College of Music באוניברסיטת הרטפורד שבקונטיקט. עוד למדה במחלקה לתיאטרון באוניברסיטת קורנל, בה גם לימדה פיתוח קול. לאחר תום לימודיה, שימשה דרמטורגית בתיאטרון טוֹסְטרֶפּ Tåstrup שבקופנהגן. דנציגר חזרה לארץ לאחר קריירה ארוכה על במות אופרה חשובות באירופה. היא הקימה יחד עם עמיתיה מווינה סילביה גרינברג ודייויד ארונסון את עמותת הקשר הווקאלי וינה-תל אביב לטיפוח זמרים צעירים מקצועיים בתחילת הקריירה. היא גם פרסמה מאמרים בתחום ההיסטוריה של האמנות, מוזיקולוגיה ותיאטרון בכתבי עת אקדמיים.
 לדנציגר ניסיון בתרגום אופרות ומחזות עבור גופי ביצוע, כגון תרגום האופרה היהודייה מאת הלוי מצרפתית לעברית עבור התזמורת הסימפונית ירושלים, תרגום אופרטות של אופנבך עבור רשות השידור הישראלית ותרגום המחזה מדונה ומייק מאת המחזאי האוסטרי ברנרד שרפל, מגרמנית-אוסטרית לדנית עבור תיאטרון Tåstrup .
יצחק בן מאיר—רקדן, כוראוגרף 
 רוקד כבר כשני עשורים, ליצחק ניסיון רב ועשיר בהוראת סטפס, כוראוגרפיה והופעה על במות בארץ ובעולם.  יצחק הופיע בישראל בשלל מקומות כגון סוזן דלל בתל-אביב, בהפקת הילדים 'צלילי הקסם' עם ניצה שאול באופרה הישראלית, כוריאוגרף סטפס במופע החנוכה "מותק של פסטיבל', חבר בלהקת הקצב 'טקדמיה' וכוראוגרף ורקדן בהפקות אופרה עם תזמורת חיה בשיתוף פעולה עם הקשר הווקאלי וינה-תל אביב.
לאורך השנים יצחק השתתף ולימד בשלל פסטיבלים ברחבי העולם: שטוקהולם, פראג, ניו ג'רזי ועוד. בשנת 2016 יצחק החליט לצאת מגבולות מדינת ישראל ועבר לגור בברצלונה שבספרד שם הוא סיים את תוכנית הסטפס לרקדנים בבית הספר Luthier, היה חבר בלהקת הסטפס UNUM של Estefanía Porqueras, הופיע בשלל אירועים מקומיים ולימד מגוון סדנאות ושיעורים.
 ב-2017 יצחק סיים את תוכנית הסטפס היוקרתית לרקדנים בבית הספר למחול Jacob’s Pillow במסצ'וסטס תחת ניהולה של רקדנית הסטפס האמריקאית הידועה Michelle Dorrance . מ-2018  הוא היה חבר בלהקת הסטפס הוותיקה  Tapestry  Dance Company      באוסטין טקסס, תחת ניהולה של Acia Gray  . עם להקה זו הוא הופיע בשלל הפקות ובתפקידים שונים ומגוונים המערבים שירה, משחק וריקוד. 
אפרת אשכנזי—סופרן. 
ילידת ישראל, למדה בבית הספר הגבוה לאמנויות הבמה "בית צבי" וסיימה תואר במוזיקולוגיה ובמדעי הרוח באוניברסיטת בר אילן. היא זכתה במלגות מן המכון הישראלי לאמנויות האופרה ( IVAI ), מקרנות ליאון, בסר ורונן ובמלגת סָנוֹ. ב"מיתר אופרה סטודיו" של האופרה הישראלית
גילמה בין היתר את הרוזנת בנישואי פיגארו ואת ויטֶלְיָה ברחמי טיטוס מאת מוצרט, את האֵם בהנזל וגרטל מאת הומפרדינק ואת רוֹזָלִינְדֶה בהעטלף מאת י. שטראוס. באופרה הישראלית גילמה בין היתר את ביאנקה בלה רוֹנְדִינֶה מאת פוצ'יני, גָ'נֶטָה בשיקוי האהבה של דוניצטי, דונה אנה בדון ג'ובאני מאת מוצרט, הגבירה הראשונה בחליל הקסם מאת מוצרט, מימי בלה בוהם מאת פוצ'יני, אַנִּינָה בלה טרוויאטה מאת ורדי, הכוהנת הגדולה באאידה מאת ורדי, אשת ראש העיר ביֶנוּפָה מאת ינאצ'ק, אסירה בליידי מקבת ממְצֶנְסְק מאת שוסטקוביץ'' נערה בעלייתה ונפילתה של העיר מהגוני מאת וייל וברכט והאישה המנחמת בהילד חולם מאת גיל שוחט וחנוך לוין.

מארק אוליבייה אורטרלי—באס בריטון: 
יליד ג'נבה, שוויצריה. הוא החל את קריירת הזמרה שלו כנער מקהלה בקתדרלת סט. אורסן בסולוטורן, שוויצריה. הוא למד בקונסרבטוריון למוזיקה ודרמה בברן. בין מוריו לזמרה נמנים, מרגריט הוניג, יאן-הנדריק רוטרינג ואליזבת שוורצקופף. בעשר השנים האחרונות הוא לומד אצל מרים ארמן-יסקירוביץ'.
מארק אוליבייה אוטרלי מופיע באופן קבוע בתפקידים ראשיים בבתי אופרה חשובים באירופה בין היתר: בשוויצריה, בבית האופרה של לוצרן והגראנד תיאטר בג'נבה;  בצרפת: האופרה הלאומית של בורדו, ובבתי האופרה של מרסיי ונאנט; בגרמניה: בבתי האופרה של דיסלדורף, הנובר, בראונשווייג, אולם וקאסל.
הרפרטואר האופראי של אורטלי הינו נרחב וכולל בין היתר את התפקידים: דון מאניפיקו בצ'נרנטולה מאת רוסיני, הרוזן אלמוויוה בנישואי פיגארו מאת מוצרט, ניק שאדו ב-Rakes Progress מאת סטרווינסקי; לפורלו בדון ג'ובאני מאת מוצרט;  פאפגנו בחליל הקסם מאת מוצרט; בוטום בחלום ליל קיץ מאת בריטן; דון אןלפונסו בכך עושות כולן מאת מוצרט; שאול בשאול מאת הנדל; פובליו ברחמי טיטוס מאת מוצרט; בארטולו בספר מסיביליה מאת רוסיני.
מארק אוליבייה אוטרלי מרבה גם להופיע על במות הקונצרטים ברחבי אירופה בין היתר עם התזמורת של סוויס רומאנד גורצניך, התזמורת הקאמרית של לוזאן, התזמורת הסימפונית של ברן, התזמורת הסימפונית של באזל, הפילהרמונית של מינכן, הפילהרמונית של פראג. הוא הופיע תחת שרביטיהם של מנצחים ידועים כגון: גרט אלרכט, מישל קורבו, שרל דיטואה, יאקוב רוסה, דמיטרי קיטשנקו, פאביו לואיזי, תומס רודנר וגנאדי רודזסטוונסקי. 
יואל לנדסהוט—שחקן קומיקאי:
יליד המבורג. הוא בוגר בית הספר למשחק "פרסונה" בניהולם של נלי עמר וטיירי מורל, ובית הספר "תיאטרון הגוף" בניהולו של נועם מאירי, כמו כן הוא התמחה ב"קומדיה דל'ארטה" אצל חיים עבוד ולהקת "סקפינו". 
ליואל לנדסהוט ניסיון עשיר בהופעות תיאטרון וקרקס. בין השאר הופיע בתיאטרון הבימה במלכת השלג בתפקיד מלכת הפרחים; בתיאטרון קליפה בהשיר של לולה בתפקידי החולד וכלב הים, ובשיגעון יצירתי; במסגרת התיאטרון הנודד הוא הופיע ב"כלל והיוצא מן הכלל" מאת ברכט בתפקידי הסבל והשופט; בתיאטרון תמונע ובתיאטרון הערבי-עברי הופיע בהסבתא, יצירת תיאטרון פיזי; עם "הדקדנטים" הוא הופיע בערבי קברט ביפו;  בקרקס מארץ עוץ בתפקיד הכלב טוטו;  כמו כן, הופיע יואל לנדסהוט בהצגות ילדים בישראל, דרום קוריאה, ארגנטינה וקרואטיה. כקוסם הוא הופיע בקרקס פלורנטין ובמסגרת "אומ"ץ" אמנים ויוצרים במרחב הציבורי. באופרה הישראלית הופיע כלוליין באופרות שונות;
יואל לנדסהוט מופיע גם כמנחה במופעי קרקס, קברט וקונצרטים קלאסיים וברסיטלים של שירי מחזות זמר ושנסונים. קולו נשמע גם בדיבוב לגרמנית בסרטי קולנוע.
יבגניה דושינה—סופרן:
ילידת רוסיה, בוגרת הקונסרבטוריון ע"ש צייקובסקי במוסקווה והאוניברסיטה למוזיקה ואומנויות הבמה בווינה בכיתה של פרופסור פטר אדלמן. יבגניה דושינה זכתה בפרסים יוקרתיים כגון תחרות מריה קאלאס, תחרות פרוצ'ו טאלייביני ותחרות גלינקה.
גב' דושינה החלה את הקריירה שלה בתיאטרון המוזיקאלי של מוסקווה בתפקיד מיכאלה באופרה כרמן מאת ביזה ובתפקיד החתול בנער והקסמים מאת רוול. היא הופיעה בבית האופרה של סאראטוב, רוסיה בתפקיד טאטיאנה באופרה יבגני אונייגין מאת צ'ייקובסקי ובתפקיד מימי באופרה לה בוהם מאת פוצ'יני ובבית האופרה של איצבק הופיע דושינה בתפקיד רוזלינדה בעטלף מאת יוהן שטראוס ובתפקיד נדה בליצנים מאת ליאונקאוואלו ובתפקיד הכותרת באופרה יולנטה מאת ציי'קובסקי.
בשנת 2015 עברה יבגנייה דושינה להתגורר בווינה, מאז היא הופיעה עם הקאמראופר בתפקיד רוזלינדה בעטלף מאת יוהן שטראוס ואליס בפאלסטף מאת ורדי. היא הופיעה בתפקיד דונה אלווירה בדון ג'ובאני מאת מוצרט בתיאטרון ארמון שנברון ובתפקיד נדה בליצנים מאת ליאונקאוואלו בתיאטרון של קלוסטרנויבורג. כמו כן היא שרה את תפקיד פברוניה באופרה העיר קיצֶה הבלתי נראית מאת קימסקי קורסקוב. 
ב-2018 הופיעה דושינה בתפקיד דונה אלווירה בדון ג'ובאני מאת מוצרט בהפקה של הקשר הווקאלי וינה-תל אביב בשיתוף עם התזמורת הקאמרית הישראלית בניצוחו של מאסטרו אריאל צוקרמן. ב-2020 היא הופיעה שוב בהפקה של הקשר הווקאלי וינה-תל אביב בקונצרט גאלה חגיגי במסגרת פסטיבל חג החגים עם התזמורת הסימפונית חיפה בניצוחו של מאסטרו דייויד ארונסון.  
יבגניה דושינה מרבה להופיע בבתי אופרה ברחבי אירופה בין השאר היא הופיעה באופרה של וילנה בתפקיד ליו בטורנדוט מאת פוצ'יני בבימויו של  הבמאי הנודע רוברט וילסון, בבית האופרה של ליבק היא הופיעה בתפקיד דונה אלווירה בדון ג'ובאני ובפסטיבל סנט מרגרטן ובאופרה של ברגן בנורבגיה היא הופיעה בתפקיד ויולטה בלה טרויאטה מאת ורדי. בפסטיבל טורו בפינלנד היא שרה את התפקיד הראשי בטוסקה מאת פוצ'יני  ולאחרונה הופיעה דושינה בתפקיד מריה באופרה מאזפה מאת צ'ייקובסקי בבית האופרה של העיר ביל בשווייץ. 

מוסה נקונה—טנור:
יליד גיאני, דרום אפריקה, החל את לימודי המוזקה באוניברסיטת דרום אפריקה (University of South Africa) בפרטוריה, הוא השלים את לימודי התואר הראשון באוניברסיטת דרבן בווסטוויל בהדרכת ג'יימס קונרד ואת לימודי התואר השני בקומפוזיציה השלים באוניברסיט רודס, לאחר מכן עבר ללימודי שירה אופראית בקונסרבטוריון של לוזאן בשוויצריה בהדרכת פייר-אנדרה בלאזה. הופעתו הראשונה על במת האופרה הייתה בלוזאן בתפקיד דון אוטביו בדון ג'ובאני מאת מוצרט. את הקריירה האופראית שלו החל בבית האופרה של פפורצהיים בגרמניה, ולאחר מכן נסקה הקריירה שלו והוא שר באופן קבוע בביתי האופרה של קלן, האופרה הלאומית סאו קרלו בליסבון, מקלנבורג, שוורין וקאסל. כמו כן הוא מוזמן להופיע על במות האופרה והקונצרטים בבלגיה, אוסטריה, צרפת, הולנד, ספרד, שוויצריה, דרום אפריקה ורוסיה. 
הרפרטואר האופראי של מוסה נקונה כולל את התפקידים: טאמינו בחליל הקסם מאת מוצרט; פראנדו בכך עושות כולן מאת מוצרט;  בלמונטה בחטיפה מן ההרמון מאת מוצרט; ארבאצ'ה באידומניאו מאת מוצרט; הרוזן אלמוויווה בספר מסיביליה מאת רוסיני; לינדורו באיטלקיה באלג'יר מאת פוצ'יני; נארבטת בסאלומה מאת ריכרד שטראוס; תום רוקוול ב-Rakes Progress מאת סטרווינסקי; לנסקי ביבגני אונייגין   מאת צייקובסקי; וולטר פון דר פוגלווייטה בטנהויזר מאת ואגנר. 
אושר סבג—טנור:
יליד ישראל, הוא בוגר בית הספר למוזיקה ע"ש בוכמן־מהטה באוניברסיטת תל אביב. בשנות לימודיו זכה במלגות קרן התרבות אמריקה־ישראל, במלגת סידוניה ברקוביץ' ובמלגת הצטיינות ע"ש דוד בן־בסט. סבג הירבה להופיע עם תזמורת בית הספר מאנֶס למוסיקה בניו יורק ובקונצרטים של סימפונט רעננה והתזמורת הקאמרית הישראלית. בעת חברותו ב"מיתר אופרה סטודיו" של האופרה הישראלית גילם בין היתר את טמינו בחליל הקסם מאת מוצרט ואת טֶבַּלְדוֹ בבני קפולט ובני מונטגיו מאת בליני. עוד גילם את בכחוס באריאדנה בנקסוס מאת ריכרד שטראוס ומָטֵאוֹ בּוֹרְסָה בריגולטו של ורדי. במסגרת הפקות "הקשר הווקאלי וינה- תל אביב" גילם עם התזמורת הקאמרית הישראלית בניצוח צוקרמן - את דון אוטביו בדון ג'ובאני מאת מוצרט.

הקשר הווקאלי וינה-תל אביב: את עמותת "הקשר הווקאלי וינה-תל אביב" הקימו ב 2013 הזמרת סילביה גרינברג מווינה, מאסטרו דייוויד ארונסון מהאופרה הממלכתית של ווינה והזמרת הישראלית רוזמרי דנציגר. העמותה נטלה עליה לטפח זמרות וזמרים מקצועיים בראשית דרכם על פי סטנדרטים בינלאומיים גבוהים. העמותה מקיימת קשרי עבודה עם מוסדות מוזיקאליים וינאיים ובתי אופרה ברחבי אירופה ויוזמת חילופי אמנים צעירים. גולת הכותרת של פעילות העמותה היא מתן במה מקצועית לאמנים הצעירים מתוך שיתוף עם תזמורות ישראליות מובילות.
התזמורת הקאמרית הישראלית נוסדה בשנת 1965 כ"אנסמבל הקאמרי" על ידי גארי ברתיני אשר שימש כמנהלה המוסיקלי ומנצחה במשך 10 שנים. מאז עונת 2016/2015 מנהלה המוזיקלי של התזמורת הוא אריאל צוקרמן.  במשך שנות קיומה הופיעו עם התזמורת מנצחים ואמנים ידועי שם כמו: אייזיק שטרן, יצחק פרלמן, פנחס צוקרמן, יפים ברונפמן, ועוד רבים אחרים.  התזמורת הופיעה עם מקהלות מפורסמות רבות מהארץ ומחו"ל בשפע תוכניות ווקאליו. בנוסף להופעותיה הקבועות בתל-אביב, מוזמנת התזמורת להופיע בתוכניות מגוונות בכל רחבי הארץ ובפסטיבלי מוסיקה שונים בארץ.  כמו כן, עורכת התזמורת בקביעות סיורי קונצרטים ברחבי העולם ובפסטיבלים יוקרתיים, בהם: זלצבורג, הלסינקי, איסטנבול, אתונה, מרכז אירופה הונג קונג.

upld628cd9cfb4166407363012.pngupld628cd9f3e9bd7879517676.png

 

צפה בסרטון

בחירת כרטיסים

הגדרות הדפדפן שלך לא מאפשרות להתקדם
יש ללחוץ על הכפתור למטה בכדי להמשיך
לרכישת כרטיסים לחץ כאן

מערכת כרטיסים מערכת למכירת כרטיסים