פרטי האירוע

אלג'יריה היא מדינה שמתקיים בה מפגש גבולות ותרבויות, מפגש בין שפות ומקצבים מרחבי העולם, מפגש שיצר סגנונות מוזיקליים מרתקים וייחודיים, ואותם נגיש בקונצרט זה בהשתתפות אמנים ובהם לראשונה מוזיקאים אלג'יראים.

אורח מיוחד בתוכנית זו הוא מוריס אל מדיוני, פסנתרן, זמר ומלחין יליד אוראן. אלמדיוני הושפע מהרב תרבותיות של תקופתו ויצר סגנון מוזיקלי ייחודי ושיתף פעולה עם אמנים אלג'יראים מוכרים. זו הזדמנות לחגוג לו יום הולדת 90.

בתוכנית זו נארח לראשונה את הזמרת ג'וזט כליפה (Josette Kalifa) שחיה בפריז ולה סיפור חיים מרתק. את השירה היא גילתה בגיל מאוחר לאחר שהושפעה משירתה של אדית פיאף ונחשפה אל המוזיקה האנדלוסית והשעבית. ג'וזט נושאת בתוכה דמות פריזאית עם שורשים יהודיים, בת לאב מאלג'יריה ואם מתוניסיה. בשירתה הכנה ובקולה הייחודי ג'וזט מצליחה לכבוש את ליבו של הקהל.

נפתח את הקונצרט עם המוזיקה האנדלוסית הקלאסית האלג'יראית המכונה ר'ארנאטי (Garnati). זוהי מסורת מוזיקלית שהגיעה מגרנדה שבספרד, בלטה בעיקר בצפון מערב אלג'יריה וזלגה אל צפון מזרח מרוקו, לערים אוג'דה, טנג'יר וטטואן. את התוכנית יוביל את הסולן בנימין בוזגלו, המכיר היטב את הסגנון האלג'יראי ועושה חיל בארץ ובעולם. לצדו נארח לראשונה את דיאז קטבאבי (Dias Katbabi), יליד מוסתר'אנם (Mostaganem), עיר נמל עם מורשת היסטורית ואמנותית, בן לאב מאלג'יריה ולאם מסוריה. דיאז שנחשף לעולם רב תרבותי למד את רזי המוזיקה האנדלוסית הקלאסית, זכה בפרסים, הוציא אלבום והוא מופיע רבות באלג'יריה ובצרפת. בנוסף דיאז מנגן בכישרון רב בקמנג'ה ובקוויטרה (Kouitra), כלי מיתר הנפוץ במוזיקה האלג'יראית.

בחלק השני נעסוק במוזיקה האנדלוסית השע'בית (עממית) שבה בלטו מוזיקאים יהודים רבים בתקופה שלפני מלחמת האזרחים. מקום נכבד תפסו הזמרות היהודיות, ובהן לין מונטיLine Monty) ), רֶנֶט ל'אוֹראַנֶזReinette l'Oranaise) ) ואליס פיטוסי, והזמרים לילי בוניש, סלים הללי וכמובן מוריס אלמדיוני, מוזיקאי בולט וחשוב בפסקול של תקופה זו.

מערכת כרטיסים מערכת למכירת כרטיסים