תמונת מופע: מחול - הבלט ישראלי | סאב רוסה - מופע בכורה

מחול - הבלט ישראלי | סאב רוסה - מופע בכורה

מחול
אודיטוריום
רביעי, 05 ינואר 2022 בשעה 20:30
משך 1 שעות
מחיר 129 עד 169 ₪

פרטי ההצגה

הבלט הישראלי מציג: סאב / רוסה - סיפורים קצרים על אהבה ועוד

מאת הכוריאוגרף הישראלי איציק גלילי

עשור אחרי שהציג ערב בלתי נשכח מיצירותיו של איציק גלילי, חוזר הבלט הישראלי לשתף פעולה עם הכוריאוגרף הבינלאומי הנודע, הפעם ביצירה חדשה שהוזמנה במיוחד עבור הלהקה, בתהליך יצירה אינטנסיבי מתמשך. "סאב/רוסה, סיפורים קצרים על אהבה ועוד", תעלה בבכורה עולמית בחודש דצמבר ותציג ברחבי הארץ. 
היצירה בנויה מ-14 סיפורים קצרים, פיסות הרהורים על תפישות רווחות של כוח וחולשה, דעות קדומות והרס עצמי, נשיות וגבריות, שיעבוד ושחרור. כל אלה נארגים זה בזה לכדי קרנבל צבעוני של דמויות ודימויים. 
בדרכו המהפנטת משרטט גלילי תנועות מחזוריות, רוקם מעגלי חיים שנפתחים ונסגרים, מתווה לוגיקה פנימית המתבהרת, כמו החיים, תוך כדי תנועה. ביד אמן הוא מרכיב ומפרק סכמות וסטריאוטיפים, נע ונד בין יצירות מוזיקאליות קלאסיות לבין שקט מוחלט עוטף כל, בין מוזיקה פופולארית לבין יצירות מקוריות שהלחינה במיוחד המוזיקאית, סיגל גולדסובל. בה בעת מתבוננת העבודה במבט מחויך, הומוריסטי, לעתים גרוטסקי, על תהפוכות הגורל, משתעשעת עם הדרמה, מהלכת על חבל דק בין סנטימנטליות לאפלה, בין האקספרסיבי למרומז, בין הפשוט למופשט, בין בנאליות להארה. מדברת את הזמן. 
"הבלט הישראלי חרט על דגלו לשמר ולטפח את אמנות הבלט הקלאסי והניאו-קלאסי ובה בעת, לחבר אמנות זו אל הזמן ואל ההוויה הישראלית", אומרת לאה לביא, מנכ"לית הבלט הישראלי. לדבריה: "איציק גלילי, מבכירי הכוריאוגרפים הישראליים ומשגריריו הבולטים של המחול הישראלי בעולם. אחרי שנים ארוכות בהן יצר עבור מיטב להקות הבלט בעולם, זוהי זכות גדולה להחזיר את גלילי אל מעגל היצירה במולדתו, ישראל, עם עבודה שנוצרה במיוחד עבור הבלט הישראלי". 
איציק גלילי, יוצר עכשווי בעל שם עולמי, עבד במשך שנים ארוכות בהולנד שם עמד בראש להקת Galili Dance בעיר כרונינגן. לאורך השנים יצר יותר מ-130 יצירות מחול, אשר בוצעו על ידי מיטב הלהקות ובתי האופרה בעולם, בין הבולטות שבהן: בלט שטוטגרט, הבלט הלאומי האנגלי, בלט מונטה קרלו, בלט סאו פאול, גוטייה דאנס, בת שבע, בת דור, הבלט הלאומי ההולנדי, ה-Grands Ballets Canadins, בלט ציריך, NDT, סקפינו בלט, להקת הבלט העכשווי של קובה, להקת ראמבר, האופרה הממלכתית של ויסבאדן, בית האופרה הישראלית והבלט הישראלי.  
על "סאב/רוסה, סיפורים קצרים על אהבה ועוד" אומר גלילי: "הסוף לא עוזב. הוא שם מלכתחילה, קיים, אורב, מפעיל כמו זיכרון כבוי. הוא מלווה כצל מחבק או כמטען פיזי, זרע פורענות שנטמן ויטפס אל פני השטח. כשהאור יכבה, יוותרו בקדמת הבמה זוג נעליים בהם צעד, הבגדים שהגנו מפני קור וחום, הפרידו בין התוך לכל השאר, פריטים שאין להם דורש יזכירו לרגע קצר שהיה".
היצירה, ראשונה מסוגה בקריירה הענפה של גלילי, מהדהדת, לדבריו, את התקופה. "השנתיים האחרונות הכתיבו התכנסות, צמצמו את המרחב הפיזי, הגבילו את התנועה. איך אדם יכול לעוף בדמיונו, לנסוק אל מחוזות אחרים, כשהוא כלוא בחדרו? ובכן, כמו בספר ההוא של דוד גרוסמן, נדדה המחשבה מקיר לקיר, מדלגת בין תמונה לתמונה, חודרת את כל השכבות, מגרדת אל הטקסטורות, החומרים, החוויות, שסימנו בי סימנים, כדי לפרום את מגבלות השפה – תנועה, זמן, חלל – לפרוץ את החסם, החוצה מן החדר האינטימי, מהמרחב הפנימי ולהתחולל". 
אותה תקופת התכנסות ואינקובציה עליה מדבר גלילי הולידה גם שיתוף פעולה פורה עם המוזיקאית סיגל גולדסובל, שחתומה על ארבע יצירות מקוריות קצרות מתוך פסקול הערב. גולדסובל, בוגרת האקדמיה למוזיקה ע"ש רובין באוניברסיטת תל אביב והמחלקה למוזיקולוגיה באוניברסיטת בר אילן, הלחינה מוזיקה לסרטים, להרכבים קאמריים, לסולנים ואמנים מבצעים בהם אנסמבל מיתר ונגן הקלרינט הבינלאומי, חן הלוי. זהו שיתוף הפעולה השני של שני היוצרים. קדמה לו "Emovere", יצירה כוריאוגרפית קצרה של גלילי, אותה יצר בעיצומו של גל הקורונה הראשון במסגרת פרויקט מיוחד ללהקתו של אריק גוטייה. "הגעתי לסיגל במקרה וגיליתי מוזיקאית מבריקה בעלת כישרון ליצור עולמות פיזיים בצלילים שאני לא מפסיק להתפעל מהם ובאופן טבעי ביקשתי ממנה להצטרף לעבודה עבור הבלט הישראלי". 
כוריאוגרפיה: איציק גלילי | מוזיקה מקורית ועריכת קולאז': סיגל גולדסובל | עיצוב תפאורה: סשה ליסיאנסקי; עיצוב תלבושות: לירון פניאל 
מס' רקדנים:   23
משך המופע: כ -70 דקות

צלמת: זאנג יינגנה

 

בחירת כרטיסים

הגדרות הדפדפן שלך לא מאפשרות להתקדם
יש ללחוץ על הכפתור למטה בכדי להמשיך
לרכישת כרטיסים לחץ כאן

מערכת כרטיסים מערכת למכירת כרטיסים